saeed haghighinia

محل تبلیغ شما

رودخانه ی خانیکان

از اون جایی که کمتر کسی از طبیعت و طبیعت گردی و زیبایی هایی که خالقمون برامون خلق کرده، بدش میاد من تصمیم گرفتم این مقاله کوتاه از رودخانه خانیکان براتون تهیه کنم

خانیکان یا تنگه دار یک کلمه مازنی است که به معنه تنگه ی درخت میباشد

اگر بخواهیم یه دید کلی از خانیکان داشته باشیم میشه چشم ها رو بست و جاده چالوس رو در نظر گرفت ، فکر کنید در کف هزار چم هستید جاده کمی نازک تر است و نسیم ملایمه از رو برو میوزده که گه گداری باعث میشه بدنتون مور مور بشه ، دور تا دورتون رو دیواره های بلند صخره ای پر کرده و در بالای این صخره ها درختانی هستن که مانع رسیدن نور مستقیم به شما میشن، اولیل راه عمق آب کمه ولی بعد از کمی جلو رفتن آب به شکمتون میرسه و اونجاست که از اومدنتون پشیمون میشد ( الان که یادم میوفته مو به تنم سیخ میشه)

زمانی که از دود و دم و استرس تهران به شمال فرار میکنیم میتوانیم به خانیکان پناه ببریم ، زمانی که در این فضای زیبا قرار میگیریم خود را به کل فراموش کرده و غرق این بهت میشویم درست شنیدین بهشت اینجا بهشت گم نشده ی شماله من به شخصه هر سال در فصل مناسب شاید بیش از ۲۰ بار به این چشمه ی زیبا میروم و تنی به آب میزنم و به اعصاب خودم استراحت میدم

بهترین زمان برای سفر به خانیکان ( تنگه دارد )

بهار و پاییز: اواخر بهار و اوایل پاییز با احتیاط بسیار و دقت به پیش‌بینی‌های آب و هوا در صورتی که هوا ابری یا بارانی نباشد می‌توانید رودخانه‌نوردی در تنگ دار را تجربه کنید. هوا البته ممکن است برای‌تان کمی سرد باشد. به ویژه در بهار آب نسبت به دیگر فصل‌ها عمیق‌تر است و لازم است احتیاط بیشتری داشته باشید.

تابستان: بهترین فصل بازدید از تنگ دار تابستان است. یعنی زمانی که می‌توانید از گرمای داغ و شرجی هوای شمال به این تنگ خنک پناه ببرید و با آبتنی در استخرهای آن خنکای بهاری را دوباره تجربه کنید.

زمستان: در یک کلام زمستان به تنگه دار نروید. گذشته از خطر بارش و سیل، سرمای هوا و آب به شدت آزاردهنده است و نمی‌توانید تنگه را بپیمایید. عمق و شدت جریان آب نیز در زمستان خطرآفرین است.

چالش با رودخانه در گرم‌ترین روزهای سال

اوایل تنگ را خوشان خوشان در حالی می‌گذرانید که پای‌تان حداکثر تا زانو در آب فرو رفته است. حتی در روزهای تعطیل شاید کسانی را ببینید که بساط پیک‌نیک‌شان را همان دهانه دره در حاشیه رودخانه، پهن کرده‌اند؛ اما هرچه پیش می‌روید دیوارهای تنگه به هم نزدیک تر می‌شوند و هرچه تنگه باریک‌تر می‌شود آب عمق بیشتری پیدا می‌کند. عجیب اینجاست که گاهی آب با جریان تندش تا ساق پای‌تان می‌رسد و در قدم بعدی ناگهان تا سینه در آب فرو می‌روید. بنابراین بهتر است به صورت گروهی و پشت سر هم پیش بروید. حتما در بخش‌های عمیق از طناب استفاده کنید و حواس‌تان برای کمک به اطرافیان جمع باشد. درطول این مسیر، حتی در کم آب‌ترین فصل، دست‌کم سه‌بار عمق رودخانه به‌ اندازه‌ای می‌رسد که ناچارید با شنا از آن بگذرید؛ اما اگر شنا بلد نیستید نگران نباشید؛ به کمک طناب، جلیقه نجات و همراهان‌تان می‌توانید از این بخش‌ها عبور کنید.

عمق آب در فصل‌های مختلف متفاوت است؛ در بهار بیشترین مقدار آب و پایان تابستان کمترین عمق آن را تجربه خواهید کرد. در مسیر به گونه‌های مختلف خزنده و دوزیست مانند مار آبی، قورباغه، خرچنگ و مارمولک برمی‌خورید که برای شما خطری ندارند و بدون ترس می‌توانید از کنارشان بگذرید. پیمودن تنگ نیاز به انرژی زیادی دارد پس آغاز مسیر خیلی خودتان را خسته نکنید و سعی کنید رودخانه را تا آخرین استخر بپیمایید و تمام این مسیر جذاب و پرفراز و نشیب را تجربه کنید.

 شنا و شیرجه در استخرهای طبیعی تنگ دار

در بخش‌هایی از مسیر پیمایش‌ رودخانه، به حوض‌ها و استخرهایی طبیعی برمی‌خورید که ماجراجویی در این تنگه را به اوج می‌رساند. در این قسمت‌ها با بررسی عمق مناسب و نبودن تخته سنگ در بستر رودخانه، می‌توانید یک تجربه پرهیجان از شیرجه به دل طبیعت را در کارنامه خود ثبت کنید. افراد محلی راهنمای خوبی برای نشان دادن این قسمت‌ها به شما هستند. برای یک شیرجه خوب ابتدا در عمق آب کمی شنا و عمیق‌ترین محل مناسب برای پرش را پیدا کنید. سپس یکی دوبار از ارتفاع پایین به صورت معمولی در آب بپرید و همه چیز را بیازمایید و سرانجام از نقطه بلندتر شیرجه در آب را تجربه کنید. این توصیه‌ها برای کسانی است که آمادگی بدنی کافی، مهارت شنا و شیرجه و تجربیات مشابه قبلی را در جاهای امن‌تر داشته‌اند.

نکته برای کم تجربه ها

اگر اولین بار است که می‌خواهید تجربه‌ شیرجه در استخرهای طبیعی داشته باشید تنگ دار مکان چندان مناسبی نیست و بهتر است از برکه و استخرهای طبیعی ایمن‌تر و شناخته‌شده‌تر آغاز کنید. اما برای ماجراجویان و اهالی ورزش‌ جزو خاطره‌انگیزترین تجربیات هیجان در طبیعت است.

نکات ایمنی سفر به تنگ دار

* حتما به صورت گروهی به تنگ دار بروید. با توجه به عدم کنترل شما بر محیط و پیش‌بینی ناپذیر بودن آنچه در طبیعت برای‌تان اتفاق می‌افتد داشتن همراه بسیار مهم است. درصورتی که با قبول ریسک، تنها به این تنگه می‌روید پیش از حرکت، افراد محلی را از برنامه خود مطلع کنید تا درصورت عدم بازگشت‌تان به کمک شما بیایند.

* روزهای بارانی و آب و هوای طوفانی را برای تنگ‌نوردی فراموش کنید. در این زمان‌ها تنگ‌ها تبدیل به مکان بسیار خطرناکی برای وقوع جریان‌های سیل‌آسای آب می‌شوند.

* هر اندازه که در شنا و شیرجه توانمند هستید فراموش نکنید تجربه در طبیعت با تجربیات در محیط بسته و مصنوعی بسیار متفاوت است. در انتخاب محل شنا و شیرجه به مناسب بودن عمق آب و نبودن تخته سنگ در زیر آب توجه کنید و نگذارید هیجان مانع از احتیاط شما شود.

* مالیدن روغن زیتون و کمی نرمش و انجام حرکات کششی پیش از ورود به آب از گرفتگی عضلات بدن‌تان در مواجه با آب سرد جلوگیری می‌کند.

* برای صورت‌تان از لوسیون‌ها و کرم‌های ضدآفتابی استفاده کنید که ضدآب باشند.

* به هیچ وجه در مسیر حرکت، یکدیگر را به شوخی هل ندهید. در بازگشت به دلیل خستگی و عجله احتمال خطر بیشتر است پس محتاط‌تر باشید.

* اگر مچ پای‌تان ضعیف است یا سابقه پیچ خوردن دارد حتما از کفش مچ‌دار استفاده کنید. درغیر این صورت دمپایی پشت‌بسته استخری و یا کفشی که آب را در خود جمع نکند مناسب است.

* ایجاد سروصدای بلند، احتمال ریزش سنگ و آسیب به زندگی جانداران این تنگ را به همراه دارد.

* پارکینگ تنگ محل حفاظت‌شده‌ای نیست و مسوولیت اشیای داخل خودرو با شماست بنابراین اشیای گران‎بها با خود همراه نداشته باشید.

* خوراکی بسته‌بندی و ضدآب به ویژه مواد قندی به همراه داشته باشید زیرا مسیر طولانی است و انرژی زیادی را صرف حرکت بر خلاف جریان آب و مقابله با سرما خواهید کرد.

* ساعات اولیه روز را برای تنگ‌نوردی انتخاب کنید تا پیش از تاریکی هوا پیمایش شما به پایان برسد و به محل پارکینگ برگردید.

* یکدست لباس کامل اضافه به همراه حوله در ماشین داشته باشید تا پس از بازگشت خودتان را خشک کنید.

مسیر دسترسی

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نوشهر، روستای کشک‌سرا، جاده جنگلی خانیکان

از سمت جاده چالوس وارد کمربندی و سپس جاده ساحلی شماره ۲۲ به نام سیاهکلرود می‌شوید. در تقاطع شهید خیریان به سمت راست پیچیده و نیرنگ را پشت سر می‌گذارید. در انتهای نیرنگ دوباره به راست پیچیده و به سمت کشک‌سرا می‌رانید. پس از عبور از روستای کشک‎سرا مسیر خاکی جنگل خانیکان را در پیش می‌گیرید. با آغاز مسیر خاکی به یک شیب تند می‌رسید که انتهای آن دوراه می‌شود. مسیر راست را ادامه دهید تا روی پل رودخانه کرکو برسید که محل پارک ماشین‌هاست و شما خودروی دیگر گردشگران را در اینجا خواهید دید. دقت کنید مسیر سمت چپ به نگهبانی پارک جنگلی خانیکان منتهی می‌شود و به تنگه دار نمی‌رود.

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *