saeed haghighinia

محل تبلیغ شما

انتخاب چادر مناسب

گروه افاق پویی قصد دارد در مورد مواردی که قبل از خرید چادر مناسب باید به آن توجه شود مقاله ای بنویسد پس با ما همراه باشد

چرا باید چادر تهیه کنیم

برای سفر به طبیعت و گذراندن شب در آن نیاز به، به همراه داشتن چادر دارید زیرا طبیعت محل زندگی انواع گونه های جانوری می‌باشد و هیچ کس دوست ندارد تا صبح مورد نوازش پشه ها قرار گیرد یا با انواع سوسک هم خواب شود؛پس باید چادری مناسب همراه خود داشته باشید که انتخاب این چادر ملزم رعایت چند نکته می‌باشد.

طبیعت محیطی غیر قابل پیش بینی می‌باشد ، ممکن است لحظه ای آفتاب و بعد به هوایی بارانی تبدیل شود در نتیجه اگر چادر به همراه نداشته باشید سفرتان از یک تفریح دلنشین تبدیل شود به یک شکنجه ی اساسی

ویژگی های یک چادر مناسب

به منظور فراهم آوردن فضایی سرپوشیده در بیرون از چادر سایه بان یا چترهایی تعبیه شده اند تا وسایلی را که بیرون از چادر قرار گرفته اند از نور آفتاب و بارش باران حفظ نمایند.
سایه بان ها می توانند جزیی جدانشدنی از چادرها باشند و یا به صورت جداگانه بر روی آنها قرار گیرند. این با شماست که کدامیک از انواع آن را ترجیح می دهید.

همون طور که میدونید طبیعت گردی نیازمند پیاده روی زیاد است حال تصور کنید که شما یک چادر سنگین همراه دارید که کیف مناسبی هم برای جابجایی ندارد درنتیجه چادری سنگین بدون کیف مناسب به مسئله ای عذاب آور تبدیل خواهد شد

حتما در هنگام خرید چادر به وزن آن توجه کنید اگر تا کنون تصمیم و خرید چادر و اقدام به خرید کرده باشید متوجه رابطه مستقیم وزن چادر با قیمت آن شده اید

مورد بعدی کیف مناسب و فضایی که چادر اشغال میکند میباشد که حتما باید موقع خرید به این موارد دقت کنید، کیف چادر میبایست دارای دسته ی مناسب بوده و همچنین چادرتان نباید بسته بندی بزرگی داشته باشد

زمانی که چادر شما به شکل بالا باشد میتوانید آن را به سادگی در بالای کوله پشتی خود گذاشته و از پیاده روی با دستانی آزاد لذت ببرید یا میتوانید همزمان که از طبیعت لذت میبرد تصاویری ثبت کنید و با ما به اشتراک بگذارید

ظرفیت چادر یکی از نکات مهم در انتخاب آن است. در ابتدا باید تعدا کسانی را که قرار است در چادر بخوابند را تخمین بزنید و بسته به نیاز خود، مورد مناسب را انتخاب نمایید.در این قسمت توجه داشته باشید که باید به گونه ای انتخاب کنید که میزان فضای خالی در چادر به حداقل برسد، برای مثال من چادر ۶ نفره تهیه کردم که عکس های از عکس های آن در این پست استفاده شده مسئله ای که وجود دارد این است که در اصل ظرفیت چادر مناسب ۴ نفر به اضافه ی وسایل همراه میباشد پس به این موضوع نیز توجه کنید

حال تصور کنید شبی زیبا در دل تابستان شما تصمیم به کمپ زدن در جنگل را دارید چادرتان هم ویژگی های بالا را دارد، ولی به هیچ عنوان وضعیت فعلی شما نیست زیرا تابستان به شدت گرم می‌باشد و ماندن در آن چادر هم عذاب آور و بیرون از چادر هوا مطلوب تر بوده ولی حیوانات موذی نکته ی منفی بیرون از چادر می‌باشد

پس شما باید چادری تهیه کنید که چند لایه باشد یعنی چادر به شکل پشه بند باشد که روکشی ضدآب دارد

انواع چادر

  • چادر ساده | The basic ridge tent

زمانی همه چادرها به این شکل بودند. سقف آن ها به شکل یک خط از دو طرف چادر کشیده می شد.

این چادرها به طور قابل ملاحظه ای پایدار هستند و از چادرهای یک نفره تا چادر یا خیمه های بزرگ را شامل می شدند. آنها آسان برپا می شوند و هنوز هم پناهگاه های عالی محسوب می شوند.

معایب اصلی آنها در ارتفاع آن ها است؛ حتی در بزرگترین چادرها، ارتفاع محدودی وجود دارد. مهم نیست که فقط از چادر برای خواب استفاده می کنید، اگر شما نتوانید در داخل راه بروید، این موضوع؛ از ایده آل بودن چادر برای اقامت کم می کند.

  • چادر ژئودسیک | Geodesic 

این مورد از انواع چادر مسافرتی به نام چادر ژئودسیک که یک اصطلاح ریاضی است، می باشد. اما امروزه برای توصیف یک چادر استفاده می شود که میله ها بر روی سطح عبور می کنند و در یک تقاطع به شکل مثلث متصل می شوند. این مورد، فشار را در سراسر ساختار توزیع می کند، و آن را به عنوان پایدار ترین نوع چادر برای شرایط آب و هوایی شدید معرفی می کند. اگر می خواهید اورست را صعود کنید، بهتر است که با خود یک چادر ژئودسیک ببرید.

  • چادر کوهنوردی یا چادر قالبی | Frame tents

این میله های انعطاف پذیر هنوز هم در بسیاری از چادرها کاربرد دارند و در میان طراحان محبوب هستند.

آنها از یک چارچوب محکم از میله های مستقیم (معمولا فایبرگلاس یا فولاد) با مفاصل زاویه دار استفاده می کنند و هنوز هم می توانند فضای خوبی به همراه پایداری به فردی که می خواهد کمپینگ کند، ارائه دهند.

  • چادرهای فوری | Instant or quick-pitch tents

این نوع چادرها در میان آن هایی که خودشان باز می شوند، جدیدترین هستند. یک چارچوب طولانی، پیچ خورده و آویزان به طور دائمی به پارچه چادر نصب شده است. با چرخاندن قاب، چادر به یک بسته دایره ای تبدیل می شود.

با باز کردن بسته به راحتی، این مورد از انوع چادر مسافرتی باز می شود و نیازی به سر هم کردن هیچگونه میله ای نیست.

در گذشته می گفتیم که این چادرها تنها در شرایط آب و هوایی خوب کاربرد دارند. اما با پیشرفت نوع ساخت، آن ها را برای شرایط سخت تر آماده کرده است.

چادر های خیلی متنوه ای وجود دارد که ما فقط همین ۴ مورد که فکر کردیم مهم تر است رو توضیح دادیم

چادر چهار فصل

چادرهای ۴ فصل که به چادرهای کوهنوردی شهرت دارند، چادرهایی هستند که برای مقابله با بدترین شرایط آب و هوایی ساخته شده اند. این چادرها دارای ستون های بیشتری نسبت به نواع دیگر چادرها می باشند و قسمت عبور و تهویه ی هوای آنها به منظور جلوگیری از نفوذ باران و برف در پایین ترین قسمت و نزدیک به زمین در نظر گرفته شده است.
سقف این چادرها به صورت گنبدی است تا آب باران و برف بر روی آن جمع نشود و فشاری را بر بدنه چادر وارد نسازد. ساختار چادر به گونه ای است که وزش بادهای شدید اثر چندانی بر روی آن ندارد و می تواند در شرایط سخت آب و هوایی نیز از شما محافظت کند.
همانطور که از نام این چادرها پیداست، در همه ی فصول سال قابل استفاده اند اما در آب و هوای گرم ممکن است تهویه ی مناسبی را برای شما فراهم نیاورد و درون آن احساس گرما و خفگی کنید.  
چادرهای چهار فصل ویژگی های زیر را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند: سقف گنبدی باعث می شود که فضای کمتری درون چادر وجود داشته باشد اما جلوی آسیب های آب و هوایی مثل بارش برف را می گیرد. قسمت عایق، سطح چادر را تا نزدیکی زمین می پوشاند.