saeed haghighinia

محل تبلیغ شما

انتخاب چاقوی مناسب برای طبیعت گردی

آفاق پویی در این مقاله قصد دارد راه کار هایی برای انتخاب یک چاقوی مناسب ، برای استفاده در طبیعت به شما ارائه دهد.پس با ما همراه شوید تا بتوانید برای پیش روی خود مناسب ترین چاقو را انتخاب کرده تا از طبیعت گردی خود لذت ببرید.

در فکر ‌‌خرید چادر مناسب هستید این نوشته را از دست ندهید.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که به طبیعت گردی علاقه دارید قبل از تصمیم گیری برای انتخاب محل مناسب باید، تجهیزات مورد نیاز خود را تهیه کنید تا بدون نگرانی از کمبود وسایل به تفریح و سیر در آفاق بپردازید. یکی از ابتدایی ترین تجهیزاتی که احتمالا به آن نیاز پیدا خواهید کرد چاقوی مناسب می‌باشد

برخی این تصور را دارند که میتوان از چاقوی میوه خوری استفاده کرد ولی سوالی که پیش می آید این است که آیا همچین چاقویی تمام نیاز های شما را برآورده خواهد کرد؟ جای این سوال مطلقا منفی می‌باشد زیرا این مسئله را در نظر بگیرید که شاید نیاز به خرد کردن تکه ای گوشت یا تیز کردن تکه چوبی به عنوان شیخ را داشته باشید مطمئنا آن چاقوی میوه خوری که به همراه دارید به کاربردی نخواهد داشت .

تفاوت انواع چاقوهای طبیعت گردی چیست؟

چاقوهای بزرگ با تیغه های ثابت،مثل یک کارد بزرگ در شرایط حیاتی بسیار خوب هستند و همچنین درشرایط عادی مثل ساختن پناهگاه و بریدن درخت های مرده برای برپایی آتش بسیار بدرد میخورند.

چاقوهای کوچک تیغه ثابت بادوام ترین نوع هستند.این چاقوها همه کاره هم هستند.آنها میتوانند به عنوان یک چاقوی استاندارد برای استفاده های معمولی مثل تکه تکه کردن به کار روند یا به یک چوب وصل شوند و به عنوان نیزه استفاده شوند.گزینه ی دیگر چاقوهایی با غلاف تاشو هستند که برای طبیعت بسیار مناسب هستند.

مزایا و معایب چاقوهای تیغه ثابت در مقابل چاقوهای تاشو چیست؟

چاقوهای تیغه ثابت برای بریدن و کندن و ضربه زدن و همچنین برای دفاع درمقابل جانوران ترجیح دارند.بااینحال،عیب آنها اندازه و معمولا وزنشان است.

چاقوهای تاشو زمانی بدرد میخورند که فضا کم باشد.

چه چیزی را درمورد اندازه ی یک چاقو باید درنظر بگیرم؟

اندازه به اینکه شما چگونه چاقو را حمل میکنید و برای چه فعالیتی آماده میشوید،بستگی دارد.اگر به محل دورافتاده ای میروید که ممکن است گیر بیفتید یک چاقوی تیغه ثابت بزرگتر مناسب است.

اگر سفر تنهایی میرود،چاقوی تیغه ثابت کوچکتریا چاقوی غلاف تاشو را انتخاب کنید.به اندازه ی محیط هم توجه کنید.در جنگل ها چاقوهای تیغه ثابت و در بیابان و جاهایی که چیزهای کمتری برای بریدن هست از چاقوی تاشو استفاده کنید.

راجب دسته چه باید بدانم؟

چاقوی سنگین باید دسته ی سنگین تری داشته باشد،به خصوص برای بریدن.پس ترکیب چوب،پلاستیک و کائوچو خوب است.دسته های چوبی یا استخوانی راحت هستند ولی اگر مراقبت نشوند ممکن است بشکنند.فلز(استیل یا آلومینیوم) قوی  وبادوام اند ولی سنگین هستند و بنا به شرایط سرد و گرم میشوند.

راجب مواد سازنده ی تیغه چه باید بدانم؟

در چاقوهای تیغه ثابت،کربن استیل معمولترین است و تا مدت زیادی تیز میماند.ولی چون ممکن است رسوب بگیرد باید پوشش داشته باشد و تمیز شود.استیل ضدزنگ در چاقوهای تیغه ثابت کوچکتر و چاقوهای غلاف تاشو،بیشتر استفاده میشود.

قاعده ی کلی این است که هرچه از کربن کمتری استفاده شود،تیغه سریعتر کند میشود.

راجع به مواد سازنده ی تیغه چه باید بدانم؟

در چاقوهای تیغه ثابت،کربن استیل معمولترین است و تا مدت زیادی تیز میماند.ولی چون ممکن است رسوب بگیرد باید پوشش داشته باشد و تمیز شود.استیل ضدزنگ در چاقوهای تیغه ثابت کوچکتر و چاقوهای غلاف تاشو،بیشتر استفاده میشود، قاعده ی کلی این است که هرچه از کربن کمتری استفاده شود،تیغه سریعتر کند میشود.